Jedziesz na caravaningową wyprawę po Europie? O tym pamiętaj

Jedziesz na caravaningową wyprawę po Europie? O tym pamiętaj
/
/
Hobby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podróże po Europie? Czemu nie! Ale bez naszego poradnika może się okazać to ryzykowne. Sprawdź, w co musisz wyposażyć swojego kampera.

Paszport a Strefa Schengen

W przypadku „domu na kółkach” znajdziesz się w niezwykle komfortowej sytuacji. Wystarczy byle parking, żebyś mógł odpocząć w trakcie podróży. Żadnego poszukiwania na ostatnią chwilę hoteli, hosteli czy pól namiotowych. Wystarczy zjechać na pobocze.

Jest to komfort niezwykle ułatwiający podróżowanie. Nie ma się zatem co dziwić, że tak wiele osób kupuje bądź wypożycza w ostatnich latach kampery bądź caravany. Podstawowym pytaniem, które ludzie często zadają, jest: Czy potrzebuję paszportu, żeby przemieszczać się po Europie? Należy bowiem zauważyć, że dzięki mobilnemu noclegowi może zwiedzić kilka państw w zaledwie jeden wyjazd.

Odpowiedź brzmi następująco: do państw będących w Strefie Schengen możesz wjechać, nie posiadając paszportu. Warto jednak się w niego wyposażyć, albo mieć przynajmniej w pogotowiu dowód osobisty. W wyniku pandemii pojawia się jednak pytanie – czy wymagany jest paszport covidowy, aby przekroczyć granicę? W tym przypadku odpowiedź brzmi tak.

Jeżeli jednak jesteś zaszczepiony, to paszport covidowy będziesz miał w swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta). Warto ponadto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które informuje na bieżąco o podróżowaniu do poszczególnych państw. Zaleca się także rejestrację w programie Odyseusz. Możemy wówczas zgłosić swoją podróż do MSZ i gdyby za granicą bądź w kraju doszło do jakiś zmian, zostaniemy natychmiast poinformowani. W sytuacjach szczególnie trudnych zapewniona jest pomoc konsula.

Przygotuj sobie lokalną walutę

Kolejną kwestią, bez której wyjazd za granicę może okazać się niezwykle uciążliwy, jest wymiana waluty. Musisz pamiętać, że nie wszędzie obowiązuje euro. Zweryfikuj przed wyjazdem, które państwa przynależą do strefy tej waluty (zasadniczo są to: kraje od Niemiec po Portugalię i Włochy oraz Inflanty).

Kamper, niestety, nie jest najbardziej oszczędnym z pojazdów. Dlatego będziesz musiał zatrzymywać się na lokalnych stacjach paliwowych. Wymiana waluty pozwoli Ci podróżować bez większych komplikacji.

Płyn do toalet turystycznych

W trakcie Twojej podróży równie często, co piękne miejsca, odwiedzisz toaletę. Ta niezaprzeczalna prawda często wybija podróżników z rytmu, którzy nagle – w środku głuszy, gdzieś przy autostradzie – orientują się, że nie mają płynu do toalet.

Jest to absolutna konieczność, bez której nawet nie myśl o wyjeździe! Toaleta w kamperach, żeby sprawnie funkcjonować, potrzebuje – mówiąc najprościej – rozpuszczalnika wszelkich opadów. Zakup takiego płynu to koszt w okolicach 40–70 złotych.

Średnio potrzebujesz 60 mililitrów na 10-litrowy zbiornik. Płyn mieszasz z dwoma litrami wody. Pozwoli to na rozpuszczenie papieru, ekskrementów itd. W zależności od pojemności zbiornika, powinieneś oczyszczać toaletę co kilka dni (od dwóch do czterech). Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego zapachu, który teoretycznie powinien z toalety się wydobywać.

Zdj. główne: paulbr75/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne akcesoria do snu dla Twojego dziecka?
/
Jak wybrać idealne akcesoria do snu dla Twojego dziecka?
Sprawdź nasz przewodnik, jak dobrać akcesoria do snu dla Twojego dziecka. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jakie modele są najlepsze i jak skutecznie poprawić komfort snu malucha.
Jak dobrać idealny strój na specjalne okazje – praktyczne porady
/
Jak dobrać idealny strój na specjalne okazje – praktyczne porady
Zdobądź inspirację na wspaniały strój na specjalne okazje! Przeczytaj nasze praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci wyglądać stylowo i elegancko, niezależnie od rodzaju wydarzenia, które masz zamiar uczestniczyć.
Dopalacz termiczny — optymalizacja procesów przemysłowych dla większej efektywności
/
Dopalacz termiczny — optymalizacja procesów przemysłowych dla większej efektywności
Dopalacz termiczny to innowacyjne rozwiązanie, które może przynieść liczne korzyści Twojej firmie, poprawiając efektywność i dbając o środowisko. Jakie?