Jak przygotować samochód na kilkudniowy roadtrip?

Jak przygotować samochód na kilkudniowy roadtrip?
/
/
Motoryzacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niekiedy rezerwowanie hoteli, planowanie działań i określenie budżetu może przytłoczyć nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. W takim razie, na co warto zwrócić uwagę w przygotowaniach samochodu?

Dobry stan techniczny to podstawa

Niestety, nawet najbardziej szczegółowy plan nie pomoże w momencie, kiedy stan techniczny samochodu jest nieodpowiedni. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy przeprowadzić zarówno rutynowe, jak i dodatkowe czynności przygotowawcze.

Sprawdź stan ogumienia

Opony są jednym z najważniejszych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dlatego ich stan techniczny nie może wzbudzać żadnych wątpliwości.

Pierwszym kryterium jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Dokładne dane na ten temat powinny się znajdować na niedużej etykiecie, która jest przymocowana do wewnętrznej strony ościeżnicy drzwi kierowcy.

Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu ciśnienia w oponach po przejechaniu dłuższego dystansu, na przykład 1 tys. kilometrów. Warto mieć na uwadze, że obciążenie samochodu jest wyjątkowo duże, szczególnie w trakcie kilkudniowego road tripu, kiedy w środku znajduje się dużo wyposażenia lub pojazd ciągnie przyczepę.

Warto pamiętać, aby w trakcie każdego postoju dokładnie sprawdzić stan ogumienia. Każde wybrzuszenia, wyżłobienia lub inne widoczne uszkodzenia mogą się pogłębić w trakcie dalszej jazdy. W takiej sytuacji nawet niewielkie uderzenie w dziurę lub krawężnik jest w stanie skutecznie przebić oponę.

Kontrola płynów

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @autocentrummarki

Utrzymanie płynów w pojeździe na właściwym poziomie to podstawowy krok w kierunku bezpieczeństwa na drodze, a także uniknięcia uszkodzenia poszczególnych elementów silnika i kosztownych napraw.

Na początku trzeba sprawdzić stan oleju przekładniowego. Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w tradycyjny zbiornik z miernikiem, powinieneś przed wyjazdem sprawdzić poziom płynu, a najlepiej wymienić go przed podróżą na nowy. Stary specyfik może zbierać brud i zanieczyszczenia, a także mocno zmniejszyć wydajność i żywotność skrzyni biegów. Jeśli nie nie jesteś w stanie dokonać wymiany samemu – udaj się do zaufanego mechanika.

Pomimo tego, że już są dostępne technologie z całkowicie elektrycznym wspomaganiem układu kierowniczego, to wciąż wiele pojazdów wykorzystuje płyn hydrauliczny. Może on ulec zanieczyszczeniu i mocno obniżyć wydajność pojazdu, powodując wycieki lub uszkodzenia elementów układu kierowniczego. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić stan płynu w zbiorniczku, który znajduje się pod maską auta.

Inną ważną substancją, której stan trzeba regularnie sprawdzać, jest płyn hamulcowy. Jest wykorzystywany do wytworzenia ciśnienia w celu zaciśnięcia się klocków hamulcowych na wirnikach. Oznaką nadmiernej eksploatacji jest gąbczasty i miękki pedał odpowiadający za hamowanie auta.

Przed udaniem się w kilkudniowy roadtrip trzeba też sprawdzić stan oleju silnikowego. To jeden z najważniejszych elementów prawidłowego działania jednostki napędowej. Jego specyfika pomaga utrzymać komorę silnika w czystości i zredukować występujące tarcia. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną wymianę, powinieneś zmienić nie tylko sam olej, ale i filtr. Ostatnią kwestią jest sprawdzenie płynu chłodzącego. Pomaga utrzymać optymalną temperaturę pracy, zarówno w przy niskich, jak i wysokich temperaturach.

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Urbex za granicą – najlepsze miejsca do eksploracji na świecie
/
Urbex za granicą – najlepsze miejsca do eksploracji na świecie
Opuszczone i zapomniane budynki stanowią jedynie pieśń przeszłości? Nie dla miłośników urbexu! Oto najciekawsze miejsca poza granicami Polski, które tylko czekają na eksplorację.
Jak proces produkcji wpływa na smak i jakość win ekologicznych?
/
Jak proces produkcji wpływa na smak i jakość win ekologicznych?
Odkryj unikalny proces produkcji win ekologicznych, który wpływa na ich smak i jakość. Porównaj różnice między naturalnymi a tradycyjnymi metodami winifikacji.
Naprawa automatycznych skrzyń biegów – jakie koszty mogą się wiązać z tą usługą?
/
Naprawa automatycznych skrzyń biegów – jakie koszty mogą się wiązać z tą usługą?
Naprawa automatycznych skrzyń biegów – poznaj koszty i wyzwania związane z tą usługą. Czym wiąże się naprawa skrzyni biegów?