HDR – na czym polega ta technologia?

HDR – na czym polega ta technologia?
/
/
Technologia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

HDR to skrót od high dynamic range. Opisuje obrazy o szerszym zakresie poziomów jasności niż konwencjonalne materiały SDR, czyli standard dynamic range. Sprawdź, czym właściwie charakteryzuje się ta technologia. 

Jeszcze zanim pojawiły się urządzenia z technologią HDR, jakość obrazu była podwyższana zazwyczaj poprzez zwiększanie liczby pikseli, rozdzielczości, a także częstotliwości odświeżania obrazu. Wraz z pojawieniem się HDR nowa technologia zaczęła poprawiać istniejące już pojedyncze piksele.

HDR a SDR – porównanie działania na przykładzie

Wyobraźmy sobie, że wykonujemy fotografię w plenerze. Mamy mocne, jasne światło, ale pojawiają się również cienie. Jak we wspomnianych okolicznościach będą działać technologie HDR i SDR?

Jeśli taka sceneria zostanie uchwycona przez kamerę działającą na bazie technologii SDR, to prawdopodobnie szczegóły cieni zostaną utracone, a doświetlone obszary będą „wyprane” lub przycięte.

Natomiast przy rejestrowaniu obrazu kamerą z HDR użytkownik może oczekiwać innych rezultatów. High dynamic range dokładnie uchwyci zarówno jasne światło, jak i wyraziste szczegóły cieni. W przypadku najlepszych urządzeń korzystających z technologii HDR obraz wygląda tak, jakby patrzyło się na niego gołym okiem.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @gian.pa.ce

Telewizory HDR

High dynamic range może podnieść obraz emitowany przez ekran telewizora na zupełnie nowy poziom. Technologię można znaleźć w urządzeniach od najlepszych producentów. Dotyczy to telewizorów średniej i wysokiej klasy, ale również wielu modeli budżetowych.

Na ekranie telewizora dobrej jakości zobaczysz jaśniejsze punkty, lepszy kontrast i głębsze, wyraźniejsze kolory. Obraz będzie po prostu bardziej realistyczny. Podobnie jak w przypadku fotografii i filmów rejestrowanych przez smartfona lub kamerę.

Sposób działania high dynamic range

Obraz HDR jest zazwyczaj pozyskiwany za sprawą wykonania trzech zdjęć tej samej sceny. Każde z nich wykonuje się przy różnym czasie otwarcia migawki. Efekt to obraz o jasnym, średnim i ciemnym oświetleniu, zależny od aktualnie panujących warunków i światła, które przedostało się przez obiektyw.

Następnie przetwornik obrazu łączy wszystkie zdjęcia, aby powstało jedno. Pomaga to stworzyć widok podobny do tego, który widzimy naszymi oczami. Właśnie taka sekwencja to HDR.

Jak korzystać z funkcji HDR?

Technologia high dynamic range jest dostępna m.in. w kamerach, aparatach i smartfonach. W zależności od producenta urządzenia włącza się automatycznie lub można ją aktywować w opcjach produktu. Dzięki temu rejestrowany obraz będzie prezentował się realistycznie. W takim razie, kiedy używać funkcji HDR?

Opcję high dynamic range włącza się w sytuacji, gdy osoba rejestrująca obraz ma problem z wyważeniem światła. Sprawdza się to na przykład w trakcie wykonywania fotografii krajobrazowej. HDR pomaga w ukazaniu szczegółów konkretnego miejsca – na które akurat pada słońce lub gdzie jest cień.

Funkcja HDR nie sprawdzi się wtedy, gdy użytkownik będzie chciał uchwycić ruch, na przykład w fotografii sportowej. Może to dać efekt przeciwny do zamierzonego. Zdjęcia będą miały bardzo jasne lub ciemne obszary.

Zdj. główne: Patrick Pahlke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Profesjonalne filmowanie dronem dla eventów i ślubów: Dlaczego warto zainwestować
/
Profesjonalne filmowanie dronem dla eventów i ślubów: Dlaczego warto zainwestować
Odkryj dlaczego warto zainwestować w filmowanie dronem i jak może ono zwiększyć atrakcyjność, widoczność i pamięć związane z Twoim wydarzeniem.
Czy warto zainwestować w ekologiczne produkty do sprzątania domu?
/
Czy warto zainwestować w ekologiczne produkty do sprzątania domu?
Odkryj zalety i korzyści płynące z użycia ekologicznych produktów do sprzątania domu. Czy warto w nie zainwestować? Przekonaj się sam!
Poradnik dla rodziców: Zrozumieć i wspierać dziecko zmagające się z chorobami neurologicznymi i psychicznymi
/
Poradnik dla rodziców: Zrozumieć i wspierać dziecko zmagające się z chorobami neurologicznymi i psychicznymi
Artykuł, który pomoże rodzicom zrozumieć i skutecznie pomagać swoim dzieciom zmagającym się z chorobami neurologicznymi i psychicznymi. Dowiedz się, jak być wsparciem dla swojego dziecka.